Ana Sayfa > > > > Malta

malta adası

Malta, Gozo ve Comino isimli üç ana adadan oluşan Malta takımadaları Güney İtalya ve Kuzey Afrika arasında, Akdeniz' in tam kalbinde yer almaktadır.

Ülkenin resmî dilleri Maltaca ve İngilizcedir; İngilizce, Malta' nın Britanya kolonisi olduğu dönemden kalan bir mirastır - ülkenin en son yabancı hakimi Birleşik Krallık' tı. Malta kültürü, komşusu olan Akdeniz kültürünün yanı sıra Bağımsızlık' tan önce Malta' ya uzun dönemler boyunca hükmeden uluslar dâhil, yüzyıllar içerisinde Malta adalarıyla ilişki kuran çeşitli kültürlerin bir yansımasıdır. Malta' nın 7 bin yılı aşkın tarihi bulunmaktadır. Neolitik kalıntılardan duvarlarla korunmuş şehirlere kadar, bu küçük ada renkli ve merak uyandırıcı bir geçmişe sahiptir ve sık sık bir açık hava müzesi olarak tanımlanır.

Takımadalar yılda 300 günden uzun süre güneş ışığı alır. Avrupa' nın çoğu bölgesinde mevsimler bir yılı dört parçaya ayırırken, Malta' da bahar ya da sonbahar pek görülmez, bu durum ülkeyi kış aylarında da ziyaret etmek için ideal bir yer haline getirir.

Adaları çevreleyen denizler, Akdeniz' deki en berrak sular arasında kabul edilir. Şnorkelli ve tüplü dalışlar muhakkak önerilir.

Malta' lılar turistlere karşı gösterdikleri misafirperverlik ve dost canlısı tavırla bilinirler. Bu durum aynı zamanda bu takımadaları dünyanın en güvenli yerlerinden birisi haline getirmeye yardımcı olur.

sliema

Sliema

Sliema, başkent Malta' nın başkenti Valetta' ya yalnızca 5 km uzaklıkta ve Malta Uluslararası Havaalanı' na ise yarım saatlik sürüş mesafesinde bulunan, deniz kıyısında, popüler ve kozmopolit bir tatil kentidir.

Sliema, St Julian' s' a ve oranın çeşitli restoranlarına, barlarına, kafelerine ve diskolarına doğru akşam yürüyüşü yapan şehir sakinlerine her zaman katılabilirsiniz.

Gozo, 3 adadan oluşan Malta Takımadaları içerisinde ikinci en büyük adadır: diğer adalarComino ve ana ada olan Malta' dır.Alanı, 14 km. uzunluğunda ve 7 km. genişliğindedir. Engebeli bir arazisi vardır ve güney-batıdan kuzey-batıya uzanan kıyısı tamamen kayalıktır. Kırsal ve sade bir yer olan Gozo' nun kültürü ve hayat tarzı kırsal balıkçılık ve tarımcılık geleneklerine dayanır. Yalnızca 29 binlik nüfusu ile, 1897 yılında Kraliçe Victoria' nın tahttaki 60. yıldönümü şerefine Victoria olarak adlandırılan ana kent bile sessiz ve huzurlu bir atmosfere sahiptir.

Gozo, hareketli bir gece hayatı arayanlardan çok huzurlu ve sakin bir hayat tarzından hoşlananlara uygundur. Fakat yaz aylarında son derece popüler olan çok iyi birkaç gece kulübü de bulunmaktadır. Gerek yerel gerekse kontinental yiyeceklerin sunulduğu, lezzetli ve bol çeşitli bir mutfak kültürünü yaşatan restoranlarıyla adada başarılı bir yemek hizmeti sunulur. Çin veya Hint mutfakları gibi belli bir tür üzerine çalışan restoranlar da tercih edilebilir.

Gozoadasının ziyaretçileri kendilerine sunulan seçeneklerin zenginliğiyle adeta şımartıldıklarını hissedecektir. Gozo sakinlerinin kendilerine özgü bir karakteri ve kimliği vardır. Yaşam tarzları, aksanları ve lehçeleri ana ada olan Malta' dakinden farklıdır. Gozo özellikle keçi ve koyun yününden iplik eğirme, dokuma ve dikiş gibi küçük ev sanayiyle tanınmıştır. Gozo' nun el yapımı dantelleri, makineyle üretilenlerin yarattığı rekabete rağmen çoğalarak gelişen birer sanat objesi olmaya devam etmektedir.

sliema

Gozo

Aragonluların bu adaya verdiği isim olan Gozo, Kastilya dilinde 'neşe' anlamına gelmektedir.

Bin yıl önce bu kıymetli kara parçasını yöneten ve adanın Semitik dilini büyük ölçüde etkileyen Araplar, buraya yerel dilde kalan bir isim bıraktılar:

Ghawdex

(Aw-deş okunur).

Comino

Comino Adası' nın en gözde yeri Mavi Lagündür. Birçok turist günübirlik buraya gelir ve dalgasız ve duru suyunda yüzer. Burası dalgıçlar içinde dalmak için kullanılan bir alan. Bütün adada araba bulunmamaktadır. Kim sessizlik ve dinlence istiyorsa burada bunu bulacaktır.

Önce Romalılar adayı ele geçirdi daha sonrada korsanlar. Malta' lılar Comino' yu tarım ve savunma için kullandılar, o dönemden kalma gözcü kulesi bulunmaktadır. Malta' dan Comino' ya teknelerle gidilmesi mümkündür.

Share |

 

malta dil okulu online kayıt

bilgi istek formu