Ana Sayfa > > > > Malta Turizm Rehberi

Malta Turizm Rehberi

Valetta


valetta

Ana cadde olan Republic Street (Cumhuriyet caddesi) yol boyu johanniterlerin izlerini görmek mümkün. Merchants Streette ise sayısız dükkan, cafe ve restaurantlar mevcut. Bu cadde üzerinde hafta ici saat 9.00 dan 12.00 ye kadar bit pazarı kurulur.
Grand Harbour dünyanın en büyük ve en derin doğal limanıdır. En iyisi burayı diğer limanları görmek için yapacağınız bir geziyle ziyaret etmenizdir.

Mdina ve Rabat


rabat

Mdina' nın 4000 yıldan fazla tarihsel geçmişi vardır. Şehir deniz seviyesinin yukarısında olduğu için güzel havalarda denizi yukarıdan izlemek mümkün. Ortaçağ döneminde sessiz şehir olarak adlandırılırdı. Dar sokaklar hala saraya giden yolları birbirine bağlamakta.
Gafanin barok stiliyle yaptığı katedral hala burada ziyaretçi akınına uğramakta. Şehirde burada oturanların kendi isleri için kullandığı araçlar dışında araç bulunmamaktadır, böylece şehir oldukça sessizdir.

Gozo

gozo

Adada yeterince görülecek yerler mevcut. Burada bir günün tamamını gezerek ve yeni şeyler keşfederek geçirebilirsiniz. Hondoq ir-Rummien koyunda U-Bootla Cominoda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Marsalforn Gozonun en önemli liman şehridir. Yazın şehir oldukça canlıdır. Bir çok cafe, restaurant ve liman sayesinde bütün ada geç saatlere kadar canlı kalır

Comino


comino

Küçük adanın en gözde yeri Mavi Lagündür. Bir çok turist günübirlik buraya gelir ve dalgasız ve duru suyunda yüzer. Burası dalgıçlar içinde dalmak için kullanılan bir alan.

Bütün adada araba bulunmamaktadır. Kim sessizlik ve dinlence istiyorsa burada bunu bulacaktır.

Marsaxlokk

marsaxlook

Marsaxlokk Limanı Malta adasının ikinci doğal limanıdır. Özellikle renkli balıkçı kayığı olan Luzzusu arayanlar aradıklarını burada bulacaklardır. Hala bu geleneksel balıkçı kayığı ile balığa çıkılmaktadır. Her zaman kayığın ucundaki gözün kendilerini tehlikelerden koruyacağı umudu ile. Pazar gecesi ne avlarlarsa pazartesi günü balık pazarında avlanan balıkları görmek mümkün. Bu canlılığa rağmen atmosfer oldukça rahatlatıcı ve daha sakin bir ortamda taze balığınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Dingli


dingli

Dingli köyü deniz seviyesinin 250 metre yukarısındaki bir yerleşim alanıdır. Buradan denize bakmak başka bur özellik. Görüş alanı içinde Fifla adası ve Buskett Garden bulunmaktadır.Dingli Cliffs' te köyün yakınlarındadır ve özellikle suyu oldukça etkileyicidir

Araç İzleri

malta araç izleri

Malta üzerinde bir çok yerde yere kazınmış tekerler izine benzer izler bulunur. Çoğu defa paralel bazen de kesişen bu izler tren raylarını andırmaktadır.
Bu nedenle „Clapham Junction“ olarak adlandırılır, bir londra istasyonu.
İzler Bronz dönemine aittir, yani I.Ö. 2000 ve 1000 yıllarında. İzlerin incelenmesi sonucu bugüne ait olmadığı kesinlik kazanmıştır ve tahminen bronz çağında insanların yaptığı basit araçların izleridir, fakat bilim adamları için kesin bir şey söylemek oldukça zordur.

Tapınak


araç izleri

1893 yılında Hagar Qim kalın bir toprak ve tas tabakasının altında bulundu. I.Ö. 2400 ve 2000 yılllarında inşa edildi. en yüksek noktası yedi metredir ve 20 ton ağırlığındadır. Tapınakta bulunan kadin figürü diğer buluntularla birlikte Arkeloji Müzesinde sergilenmektedir. Tapınak yakınlarında tahminen din adamlarının konakları yeri olarak kullandığı başka bir insanın kalıntılarına rastlanmıştır.

Üç Şehir

uc sehir

Malta bulunan bu üç şehir birbirine bağlı geliştiler ve Cottonera adıyla tanınırlar. Savunma amaçlı bu şehirler Vittorosia, Senglea ve Cospicua bir duvarla birleştirildiler. Duvarın diğer tarafında kalan kısma kilise, saray ve johanniterlerden kalma yolcu evleri yapıldı. Bazı yapılar yakındaki Vallettadan daha eskidir.

Çocuklar İçin Malta


çocuklar için malta

Arkeolojik ve Kültür olarak Malta çocuklar ve hiç büyümeyen yetişkinler için zenginlik içerir. En çok sevilen etkinliklerden biri Popeye Village. 1979 yılında Robin Williamsin burada çevirdiği filmin seti hiç bozulmadan korundu. Köy Anchor Baydadır, Melliehanın batısında. Bazı evler filmden figürlerle süslenmiştir. Çocuklar için burada kukla tiyatrosu gösterimi yapılır. Mediterraneo Marine Parkta birçok deniz hayvanı bulunur. Mesela yunus, fok balığı gibi. Günde birçok defa hayvan eğitmenleri denetiminde gösteriler yapılır.

Share |

 

malta dil okulu online kayıt

bilgi istek formu